W pielęgnacji skóry twarzy korzyści przyniesie też regularne używanie kosmetyków złuszczających naskórek, czyli peelingów. Poprawią koloryt, zniwelują niedoskonałości i przygotują skórę na przyjęcie składników nawilżających i odżywczych. Sprawdź, jakie są rodzaje peelingów, a także jak należy je stosować.
Peeling to zabieg, podczas którego złuszczany jest martwy naskórek. Jego najpopularniejszym rodzajem jest peeling mechaniczny. Zawiera on składniki drobnoziarniste ścierające lub złuszczające naskórek. Po zastosowaniu peelingu skóra lepiej wchłania substancje odżywcze i nawilżające ze stosowanych na co dzień kosmetyków.
Peeling złuszczający można wykonać samodzielnie w domu – używając np. cukru lub soli morskiej – zapisać się na mikrodermabrazję albo kupić gotowy kosmetyk w drogerii. Poniżej zalety poszczególnych rodzajów peelingów.
Peeling złuszczający – mechaniczny
Ten rodzaj peelingu określa się jako ziarnisty, gdyż kosmetyk ten najczęściej zawiera ziarniste składniki, np. sól morską, cukier, łupiny orzechów. Preparat należy wmasowywać w skórę przez kilka minut. W ten sposób poprawia się też jej ukrwienie, usuwane są nieestetyczne zmiany, jak blizny, a także wygładzają się drobne zmarszczki. Powinno się go stosować stosunkowo rzadko – raz lub dwa razy w tygodniu. Warto również sięgać po peeling na inne części ciała, gdyż zwalcza on cellulit.
Peeling enzymatyczny
Na peeling mechaniczny nie powinny jednak decydować się osoby z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień lub z cerą naczynkową. Lepszym wyborem będzie enzymatyczny peeling złuszczający, bo jest znacznie łagodniejszy. Złuszcza naskórek, a także poprawia ukrwienie, pobudza krążenie, cera wygląda na wypoczętą i promienną.
W składzie peelingów enzymatycznych zwykle znajdują się cenne enzymy roślinne, które pomagają rozpuszczać obumarłe komórki naskórka, oczyszczają pory, niwelują przebarwienia, usuwają nadmiar sebum i działają kojąco na stany zapalne. Peeling enzymatyczny nakładamy na kilka minut na skórę i zmywamy wodą.
Specjalistyczne zabiegi peelingujące
Warto też wziąć pod uwagę profesjonalny peeling mechaniczny, czyli mikrodermabrazję (ścieranie górnej warstwy naskórka) lub dermabrazję (ścieranie także skóry właściwej) – rodzaje peelingu mechanicznego. Wykorzystywane są do tego specjalistyczne urządzenia, a efekty stają się widoczne zwykle po serii zabiegów – w ten sposób złuszcza się martwy naskórek, ale zabiegi te polecane są przede wszystkim osobom z poważnymi zmianami potrądzikowymi, niewielkimi bliznami, a także pragnącym wygładzić drobne zmarszczki.
Materiał partnera