Nowotwór krwi to choroba, która atakuje system krwionośny, krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Jaką postać mogą przybierać nowotwory krwi? Czym jest chłoniak i czym różni się ostra białaczka szpikowa od ostrej białaczki limfoblastycznej?
Szacuje się, że średnio co pół minuty ktoś na świecie dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi. Tylko w Polsce każdego roku diagnozuje się ok. 6 tysięcy nowych zachorowań. Na nowotwór krwi choruje w naszym kraju ponad 100 tysięcy osób.
Czym jest nowotwór krwi?
Nowotwory krwi do duża grupa chorób obejmująca nowotwory układu krwiotwórczego i nowotwory układu chłonnego. Do tych pierwszych zalicza się m.in. ostrą białaczkę szpikową, ostrą białaczkę limfoblastyczną, przewlekłą białaczkę szpikową, przewlekłą białaczkę limfocytową i mielofibrozę. Wśród nowotworów układu chłonnego wyróżnia się chłoniaki nieziarnicze, chłoniaki Hodgkina, a także szpiczaki plazmocytowe.
Białaczki mogą mieć różny przebieg. Te o charakterze przewlekłym rozwijają się zazwyczaj powoli i w początkowym stadium nie dają żadnych wyraźnych objawów. Dopiero w przypadku zaawansowanej choroby objawy się nasilają.
Zupełnie inaczej przebiegają białaczki o charakterze ostrym. Zazwyczaj postępują one szybko i gwałtownie, a gdy nie są leczone – mogą nawet w ciągu kilku tygodni spowodować zagrożenie dla zdrowia lub życia chorego. Więcej o nowotworach krwi dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.
Jakie są objawy nowotworów krwi?
Najczęściej występującymi objawami ostrych białaczek są osłabienie, bladość powiek, gorączka typu septycznego, dolegliwości typu anginowego z szarobrunatnym nalotami i owrzodzeniami na migdałkach, języku lub w jamie ustnej, a także skłonność do tworzenia się wybroczyn skórnych, sińców i krwotoków np. z nosa.
Z kolei do najczęściej występujących objawów białaczki przewlekłej należą gorączka, męczliwość, powiększenie węzłów chłonnych, zmiany w jamie ustnej, powiększenie śledziony oraz zaburzenia neurologiczne.
Niezależnie od przebiegu choroby chorzy mogą skarżyć się na postępujące osłabienie, ograniczenie sprawności fizycznej, narastającą bladość skóry, a także uczucie ucisku w jamie brzusznej oraz powiększenie węzłów chłonnych.
Jak rozpoznać białaczkę?
Choć białaczka nie daje charakterystycznych objawów i może być trudna do wykrycia, łatwo można ją zdiagnozować za pomocą prostego badania jakim jest… morfologia krwi obwodowej.
Wyniki tego badania pozwalają ocenić czy pacjent może chorować na tę chorobę i wówczas – by potwierdzić lub wykluczyć chorobę – wykonuje się badanie szpiku kostnego. W przypadku gdy pacjent ma powiększone węzły chłonne często przeprowadza się także badanie histopatologiczne wycinka powiększonego węzła.
Materiał partnera zewnętrznego