Medycyna naturalna cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Jej zwolennicy wskazują, że jest ona tańsza, skuteczna, a przede wszystkim bezpieczniejsza niż używanie środków chemicznych oferowanych przez koncerny farmaceutyczne. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się tzw. fitoestrogeny, której mają być pomocne na dolegliwości w czasie menopauzy. Czy jednak rzeczywiście są one tanie, skuteczne i bezpieczne?
Czym są fitoestrogeny?
Fitoestrogeny są całkowicie naturalnymi substancjami odżywczymi, które występują w kilku roślinach i owocach. Mają one działać jak estrogen, czyli minimalizować ilość i siłę uderzeń gorąca, które są powszechną dolegliwością w czasie menopauzy. Ponadto fitoestrogeny mają też zmniejszać ryzyko zachorowania na osteoporozę, choroby serca oraz raka piersi.
Fitoestrogeny występują pod postacią izoflawonów oraz lignanów, które znaleźć można w:
- ciecierzycy
- soi
- soczewicy
- innych roślinach strączkowych
- siemieniu lnianym
Naturalne fitoestrogeny, można także dostarczyć poprzez spożycie suplementów diety. Kosztują one niewiele, poza tym przy braku środków np. na dokonanie internetowych zakupów a aptece, zawsze można wspomóc się poprzez szybką pożyczkę na dowód online.
Czy fitoestrogeny są naprawdę skuteczne?
Choć w literaturze medycznej trudno znaleźć profesjonalne badania, które jednoznacznie potwierdzają skuteczność fitoestrogenów na objawy menopauzy, to jednak opinie wielu kobiet, które z nich korzystały, są pozytywne.
W czasie menopauzy dochodzi do spadku poziomu estrogenów w ciele kobiety. Estrogen zaś jest odpowiedzialny między innymi za regulowanie menstruacji. Spadek tego hormonu oznacza wiele przykrych konsekwencji, takich jak uporczywe napady gorąca, zaburzenia snu oraz przewlekłe zmęczenie.
W celu przezwyciężenia tego problemu lekarze często stosują hormonalną terapię zastępczą pod postacią zażywania środków z estrogenem. Niestety takie terapie hormonalne wiążą się z ryzykiem. Niektóre kobiety w ogóle nie mogą ich stosować, ponieważ zwiększa to ryzyko zachorowania na raka.
Fitoestrogeny działają zaś podobnie do takich terapii hormonalnych, a przy tym są zupełnie naturalnym (a więc bezpieczniejszym) środkiem. Część badań potwierdza, iż fitoestrogeny stymulują receptory komórek estrogennych, przez co zwiększają poziom estrogenów. W konsekwencji kobieta odczuwa objawy menopauzy w mniejszym stopniu.
Zwolennicy stosowania fitoestrogenów wskazują również na to, że w krajach, w których spożycie warzyw bogatych w te substancje jest wysokie, dolegliwości związane z menopauzą są rzadziej spotykane. O ile, bowiem w Europie co druga kobieta w okresie menopauzy uskarża się np. na uderzenia gorąca, o tyle w krajach Azji wschodniej cierpi na to już tylko co piąta kobieta.
Wedle niektórych badań fitoestrogeny zmniejszają także ryzyko osteoporozy oraz chorób serca, czyli schorzeń, które także często występują o kobiet zmagających się z menopauzą.
Dlaczego warto zachować ostrożność z fitoestrogenami?
Fitoestrogeny są tańsze i bezpieczniejsze niż zastępcze terapie hormonalne. Badania oraz doświadczenia kobiet także zdają się potwierdzać ich skuteczność. Ich stosowanie może być więc świetnym pomysłem dla kobiet w ciąży.
Z drugiej jednak strony warto zachować ostrożność, ponieważ dokładny mechanizm działania fitoestrogenów wciąż nie został dokładnie poznany przez naukowców. Ponadto wyniki dotychczasowych badań są niejednoznaczne. Niektóre z nich wskazują na to, że fitoestrogeny są znacznie mniej skuteczne od terapii hormonalnych. Ponadto nie są znane potencjalne skutki uboczne stosowania dużych dawek fitoestrogenów. Z tych powodów warto zachować ostrożność, a szczególnie długotrwałe stosowanie preparatów zawierających fitoestrogeny skonsultować z lekarzem.
Materiał partnera zewnętrznego