Sytuacja związana z pandemią w dalszym ciągu determinuje nas do przestrzegania pewnych zasad w celu ochrony siebie, jak i innych. Od połowy maja, gdy liczba zakażeń zaczęła spadać, rząd zaczął luzować obostrzenia. Jednym z udogodnień jest zniesienie nakazu mówiącego o noszeniu maseczek na świeżym powietrzu. Oczywiście, mimo wszystko, nie powinniśmy zapominać o dodatkowych środkach bezpieczeństwa. Znajdując się w tłumie, gdy zachowanie bezpiecznej odległości nie jest możliwe, powinniśmy w dalszym ciągu zakrywać usta i nos. Ponadto, nie zapominajmy o odpowiedniej dezynfekcji rąk. Jest to o tyle ważne, że przemieszczając się z przestrzeni zamkniętych do otwartych najczęściej zdejmujemy naszą maseczkę. Brak odpowiedniej higieny może spowodować, że doprowadzimy do zarażenia siebie lub będziemy stanowić zagrożenie dla osób w naszym otoczeniu. To co również jest istotne z punktu widzenia naszego zdrowia, to rodzaj maseczki na jaki się zdecydujemy. Bardzo popularne, ze względu na swoja estetykę, są maseczki materiałowe. Ale czy rzeczywiście są skuteczne?
Rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia
Maseczki materiałowe stanowią fizyczną barierę pomiędzy naszymi błonami śluzowymi, a wszelkimi zewnętrznymi zanieczyszczeniami. Ponadto, są one wielokrotnego użytku, co sprawia, że nie musimy co chwilę wybierać się do sklepu po ich zapas. Jednak, żeby rzeczywiście mogły nas ochronić przed jakimikolwiek drobnoustrojami musimy pamiętać o kilku zasadach dotyczących ich budowy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby maseczki materiałowe składały się z trzech warstw. Wewnętrzna część, przylegająca do naszej twarzy, powinna być wykonana z łatwo chłonącego wilgoć materiału. Jedną z takich tkanin jest np. bawełna. Warstwa druga, czyli środkowa, powinna pełnić rolę filtra, stąd najlepiej jakby była wykonana z materiału polipropylenowego. Ostatnia warstwa, czyli zewnętrzna, powinna stanowić barierę dla wilgoci, która potencjalnie mogłaby dostać się do wnętrza maseczki. Tkanina, która może nam to zapewnić to np. poliester.
Użytkowanie maseczki materiałowej
Zakładanie, zdejmowanie oraz przechowywanie maseczki materiałowej to bardzo istotna kwestia, bez której nawet odpowiednio dobrana nie zapewni nam ochrony. Podstawową czynnością, którą wykonujemy to dokładnie myjemy, bądź dezynfekujemy ręce. Następnie zakładamy maseczkę przy wykorzystaniu gumek znajdujących się po jej obu stronach. W trakcie, gdy nasze usta i nos są zasłonięte nie powinniśmy dotykać przedniej części maseczki, a jeżeli do tego dojdzie zdezynfekuj ręce. Kiedy docieramy do miejsca, w którym możemy ją zdjąć, również nie łapiemy jej z przodu. Chwytamy za gumki znajdujące się za uszami i dopiero ściągamy. A co z jej przechowywaniem? Zawsze powinniśmy mieć przy sobie suche opakowanie, do którego schowamy naszą maseczkę. Natomiast po powrocie do domu, pamiętajmy o regularnym praniu, które jeżeli mamy taką możliwość, powinno być ustawione na 60 st. C.
Czy jest to najlepszy rodzaj maseczki?
Maseczki materiałowe to jeden z trzech najbardziej popularnych rodzajów. Oprócz tego wariantu, na rynku znajdziemy również maseczki chirurgiczne oraz półmaski filtrujące. Pierwsza z nich jest najczęściej wybieranym modelem. Są one jednorazowe, a to co decyduje o skuteczności jej ochrony to filtr. Standardy, dotyczące maseczek chirurgicznych, zawarte są w europejskiej normie EN 14683. Drugi rodzaj to półmaski filtrujące, które zazwyczaj nazywamy antysmogowymi. Dostępne są w wersji jednorazowej lub wielorazowego użytku, a ich standardy określone są w normie EN 149. W przypadku maseczek materiałowych nie ma ścisłych wytycznych, które by spełniały. Taka sytuacja sprawia, że indywidualnie musimy ocenić czy dana maseczka będzie nas skutecznie chronić.
Materiał partnera