Choć w organizmie człowieka występują dwie frakcje cholesterolu (potocznie znane jako „dobra” i „zła”), powszechnie utarło się, że należy dążyć do zmniejszenia jego ogólnego poziomu. W praktyce chodzi jednak o obniżenie cholesterolu LDL, czyli frakcji odpowiedzialnej za pojawienie się problemów zdrowotnych. Mówi się, że jest to bezpośrednio połączone ze stylem życia. Czy istnieją więc ćwiczenia na obniżenie cholesterolu?
Pod pojęciem zdrowego stylu życia kryje się wiele czynników. Należą do nich zarówno te najbardziej oczywiste, czyli optymalna, bogata w składniki odżywcze dieta oraz aktywność fizyczna, jak i te mniej oczywiste – takie jak długość snu, stres oksydacyjny czy dobrostan psychiczny. Wahania w obrębie któregoś z nich, a także prowadzenie nieregularnego trybu życia są przyczyną zachwianej homeostazy oraz pojawiania się problemów z gospodarką lipidową. Z tego powodu zaleca się regularne kontrolowanie poziomu cholesterolu całkowitego oraz poszczególnych frakcji – LDL i HDL.
Stan, w którym cholesterol osiąga zbyt wysokie stężenie, jest na szczęście odwracalny. Przede wszystkim mówi się o specyficznej diecie przeciwzapalnej, bogatej w kwasy omega-3, chude mięso, owoce i warzywa, a także zdrowe tłuszcze (orzechy, oliwa, olej rzepakowy). Wiele osób zastanawia się też nad wpływem aktywności fizycznej na poziom cholesterolu. Czy istnieją specjalne ćwiczenia na obniżenie cholesterolu?
Dlaczego warto dbać o właściwy poziom cholesterolu?
Kiedy cholesterol jest za wysoki, zgodnie z założeniami skali SCORE, wzrasta ryzyko pojawienia się chorób układu naczyniowego, niewydolności serca, zawałów i udarów. To wprawdzie tylko jeden z czynników, ale za to bardzo ważny, bo bezpośrednio związany z powstawaniem miażdżycy.
Ćwiczenia na obniżenie cholesterolu
W sytuacji zwiększonego ryzyka chorób serca – które są przecież nierzadko zagrożeniem nie tylko zdrowia, ale i życia – sięgamy po wszelkie metody, mogące przed nimi uchronić. Wiele osób wyszukuje ćwiczenia na obniżenie cholesterolu w Internecie, mając nadzieję na znalezienie specjalistycznego zestawu treningowego. Okazuje się jednak, że aby obniżyć jego poziom, należy zastosować powszechnie znane ćwiczenia typu cardio.
Naukowcy z Cleveland Clinic zbadali, że regularna aktywność tego typu pomaga obniżyć poziom triglicerydów o ok. 25% oraz zwiększyć ilość „dobrego” cholesterolu we krwi.
Jak ćwiczyć, aby obniżyć cholesterol?
Na początek wystarczy tylko kwadrans – zwłaszcza jeśli do tej pory prowadziliśmy raczej siedzący tryb życia. Warto zacząć od spaceru, z czasem zwiększając tempo kroku lub dodając kijki do nordic walking. Chętni mogą wypróbować bieganie, pływanie, ćwiczenia fitness albo jazdę na rowerze. Istotna jest codzienna, regularna aktywność, włączająca ćwiczenia aerobowe.
Materiał partnera