Codzienny nawyk dbania o higienę jamy ustnej, można porównać z wieczornym prysznicem, a nawet jedzeniem. Piękny uśmiech, to przecież zdrowe zęby! A właśnie profilaktyka i prawidłowe ich szczotkowanie, jest gwarancją braku problemów z utrzymaniem uzębienia w dobrej kondycji. Zdanie: 'Jak dbasz, tak masz’, w tym wypadku idealnie odzwierciedla potrzebę i wartość codziennej rutyny szczotkowania. Co jednak istotne, na efektywność mycia zębów składa się wiele czynników. By zadbać o właściwy stan higieny jamy ustnej, należy zwrócić uwagę na podstawowe akcesoria w tym m.in. na dobór modelu szczoteczki. Elektryczna, soniczna czy tradycyjna – którą wybrać? Jakie są właściwości szczoteczki sonicznej i czym różni się od szczoteczki elektrycznej?
1. Jak dbać o higienę jamy ustnej?
2. Twoje zęby podziękują Ci za szczoteczkę soniczną
3. Czy szczoteczka soniczna to dobry wybór dla dzieci?
Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Siłą rzeczy robiąc coś 10, 50, a nawet 80 lat, w pewnym momencie pojawia się rutyna, która nie zawsze jest czymś dobrym. Podobnie rzecz się ma w przypadku codziennej higieny jamy ustnej. Z czasem ruchy szczoteczką, mogą stać się mało precyzyjne. Dlatego też na rynku pojawiają się funkcjonalne szczoteczki, ułatwiające dokładniejsze mycie zębów w tym m.in. szczoteczka soniczna. By usunąć z płytki nazębnej zanieczyszczenia i bakterie, należy zwrócić uwagę na wybór pasty, technikę mycia zębów, częstotliwość szczotkowania, a także na odpowiedni model szczoteczki. I to właśnie ten ostatni czynnik, może być odpowiedzialny za pojawienie się bakterii w jamie ustnej.
Twoje zęby podziękują Ci za szczoteczkę soniczną
Szczoteczka elektryczna, soniczna czy tradycyjna? Na przestrzeni lat, każda z nich przeszła wiele metamorfoz, aby w jak największym stopniu odpowiadać potrzebom klientów. Szczoteczka soniczna mimo, że jest rodzajem szczoteczki elektrycznej, różni się od niej pod wieloma względami np. budową i kształtem główki. Jest bowiem podłużna i kształtem zbliżona do tradycyjnych szczoteczek. Jej działanie mają charakter wymiatający. Nie jest to ruch rotacyjny, typowy dla szczoteczek elektrycznych. Soniczna wibruje, dzięki czemu w połączeniu z pastą i wodą, powstają bąbelki, które wypełniają wszystkie możliwe przestrzenie międzyzębowe. Codzienne czyszczenie ruchem wibrującym, może mieć wyjątkowo korzystny wpływ na wzmocnienie dziąseł. Sprawia, że są lepiej ukrwione, przez co ich kondycja wyraźnie się poprawia. Dodatkowo regularne mycie zębów szczoteczką soniczną, przekłada się również na ich wybielanie. Nowoczesna technologia soniczna, w którą wyposażone są np. szczoteczki Oral-B, ułatwia docieranie do trudno dostępnych miejsc. Pozwala to na dokładne oczyszczenie płytki nazębnej, usunięcie bakterii i zapobieganie próchnicy.
Czy szczoteczka soniczna to dobry wybór dla dzieci?
Szczoteczki wytwarzające fale dźwiękowe cieszą się sporą popularnością przede wszystkim ze względu na dokładność. Stosując szczoteczkę soniczną, można być spokojnym o prawidłową codzienną higienę jamy ustnej. Decydując o wyborze szczoteczki sonicznej warto w pierwszej kolejności mieć na uwadze to dla kogo będzie przeznaczona. W przypadku dzieci wśród modeli szczoteczek sonicznych, dobrze jest rozważyć również takie dedykowane najmłodszym. Oczywiście jeśli chodzi o pierwszą szczoteczkę malucha, najlepiej będzie postawić na tradycyjny, manualny model. Jednak już kilkuletnie dziecko, jak najbardziej może korzystać ze szczoteczki wibracyjnej, która zadba o prawidłową pielęgnację jego płytki nazębnej, ale i dziąseł.
Największą zaletą szczoteczek sonicznych jest delikatne czyszczenie. Dlatego też są dobrym wyborem w codziennej pielęgnacji jamy ustnej zarówno w przypadku osób o perfekcyjnym, zdrowym uśmiechu, jak i z zapaleniem dziąseł czy innymi dolegliwościami jamy ustnej. Może być również świetnym prezentem urodzinowym lub gwiazdkowym dla dziecka, by zastąpić tradycyjny model szczoteczki. Przed dokonaniem zakupu, warto zrobić szersze rozeznanie wśród modeli dostępnych na rynku, aby dopasować odpowiednią do swoich potrzeb z punktu widzenia jej parametrów, ale i ceny.
Artykuł powstał we współpracy z Oral-B
Materiał partnera