Endometrioza to choroba dotykająca średnio co dziesiątą kobietę. Jej cechą charakterystyczną jest nadmierny rozrost błony śluzowej macicy, który nierzadko przenika na okoliczne tkanki i narządy. Przyczyna jej powstawania nie została do tej pory określona. Wiadomo jednak, że wpływa na płodność. Z endometriozą można sobie poradzić, podejmując specjalistyczne leczenie. Gdzie je rozpocząć i na czym polega?
Czym jest endometrioza? Objawy choroby
Endometrioza to poważna choroba. Nadmierny rozrost błony śluzowej macicy objawia się wieloma nieprzyjemnymi symptomami i znacznie ogranicza możliwość poczęcia dziecka. Choroba jest bowiem jedną z przyczyn niepłodności. Etiologia powstawania endometriozy nie została ujawniona, dlatego jej leczenie jest utrudnione. Kobiecie można pomóc, kierując ją do specjalistów oraz na rozmaite zabiegi, które mają ułatwić funkcjonowanie.
Charakterystycznym objawem endometriozy jest ból w czasie menstruacji i przed nią. Nieprzyjemny symptom to rezultat zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety na skutek rozrostu endometrium poza jamę macicy. Nacieki mogą umiejscowić się w jajnikach, pęcherzu moczowym, na płucach, a także na otrzewnej, osierdziu i jelicie grubym. Oznaką ich istnienia są nie tylko bolesne i bardzo obfite miesiączki, ale też wiele innych problemów ze zdrowiem, np. krwawienia z odbytu, bóle kręgosłupa oraz dyskomfort w czasie stosunku.
Leczenie endometriozy jest trudne, ze względu na brak bezpośredniej przyczyny powstawania choroby. Terapia powinna odbywać się zatem pod okiem doświadczonych specjalistów, zwłaszcza jeśli kobieta ma zamiar zajść w ciążę. Kompleksową opiekę w przypadku endometriozy oferują kliniki leczenia niepłodności, np. Invicta. Pracujący w nich specjaliści zrobią wszystko, co w ich mocy, aby ciąża zakończyła się powodzeniem.
Jak zajść w ciążę mając endometriozę?
Poczęcie dziecka przy endometriozie może być utrudnione, dlatego od chwili zdiagnozowania choroby należy być pod stałą opieką specjalistów. Leczenie jest w dużej mierze uzależnione od stopnia zaawansowania zmian i ich lokalizacji. Jeśli wymagają one działania chirurgicznego, to metodą z wyboru jest laparoskopia. Za pomocą aparatu usuwa się zmiany na tyle, na ile jest to możliwe. Pacjent pozostaje pod stałą opieką lekarza.
W leczeniu endometriozy stosuje się także farmakologię, gdyż zmiany są wrażliwe na hormony. Kobietom przepisuje się leki oparte na pochodnych progesteronu, preparaty progestagenowe oraz przeciwbólowe, najczęściej doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Kuracja może potrwać kilka miesięcy, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Podejmowane działania mają na celu umożliwienie kobiecie zajścia w ciążę. Leczenie łagodzi również objawy bólowe.
Materiał partnera