Jak działa olej konopny w leczeniu chorób skóry?

olej konopny szklana butelka aplikator pipeta
Kwasy linolowy i linolenowy stanowią aż 80% oleju z konopi. To one sprawiają, że skóra jest nawilżona i dobrze pełni funkcję ochrony organizmu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Suchość skóry – osoby cierpiące na choroby dermatologiczne doświadczają jej na co dzień. W regularnej pielęgnacji chorej skóry przydatny okazuje się olej konopny.

W artykule poznasz odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Z jakimi problemami wiążą się AZS i łuszczyca?
  • Dlaczego pielęgnacja chorej skóry jest tak ważna?
  • Dlaczego olej konopny dobrze sprawdza się w tym zadaniu?

Zastosowanie oleju konopnego w leczeniu chorób skóry

Znany powszechnie olej z konopi sprawdza się w leczeniu chorób różnych układów. Jego właściwości okazują się przydatne także w dermatologii. Substancja pochodząca z konopi siewnych zawiera cenne kwasy tłuszczowe nienasycone z grupy omega-3 i omega-6. Związki te pełnią ważną rolę w leczeniu atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.

Na rynku dostępne są preparaty z olejem konopnym do ciała i twarzy. Ich zadanie to dogłębna regeneracja skóry przesuszonej w wyniku chorób. Więcej o produkcie przeczytasz tutaj: https://hermzlabs.pl/collections/frontpage/products/healpsorin-body-oil-30ml.

Tymczasem przyjrzyjmy się działaniu oleju z konopi w leczeniu chorób skóry.

Z jakimi problemami wiążą się AZS i łuszczyca?

Według badań atopowe zapalenie skóry dotyka 10-20% dzieci i 1-3% dorosłych ludzi.

Choroba ta objawia się poprzez:

  • stan zapalny skóry;
  • zaburzenie czynności bariery skóry i naskórka;
  • nadwrażliwość na alergeny;
  • swędzące zmiany skórne.

Objawy AZS mogą się nasilić przy kontakcie z alergenami i niektórymi kosmetykami. Także różnice temperatury otoczenia wpływają na występowanie zmian skórnych.

W przypadku łuszczycy dochodzi czasem do pęknięć i krwawienia. Zmiany bywają piekące i bolesne. Na skórze pojawiają się zaczerwienione wykwity pokryte złuszczoną warstwą naskórka.

O ile pielęgnacja zdrowej skóry nie wymaga szczególnych działań, o tyle w leczeniu chorób rola naturalnych kosmetyków jest kluczowa. Substancje zawarte w oleju konopnym łagodzą podrażnienia i odbudowują warstwy ochronne skóry.

Wpływ chorób skóry na stan psychiczny

Choć dermatozy nie są śmiertelne, znacząco wpływają na jakość życia chorych. Łuszczyca i AZS są silnie powiązane z aspektami psychologicznymi. Co ciekawe, z jednej strony duży stres wpływa na nasilenie objawów choroby. Z drugiej – przypadłości dermatologiczne obniżają u wielu pacjentów jakość życia i samopoczucie psychiczne.

W przypadku łuszczycy skutki społeczne bywają dla chorych większym problemem niż aspekt zdrowotny. 40% osób cierpiących na tę przypadłość deklaruje, że wolałoby mieć chorobę poważniejszą w skutkach, ale niewidoczną, jak np. cukrzyca.

Dlaczego pielęgnacja chorej skóry jest tak ważna?

Dogłębna pielęgnacja skóry to ważne narzędzie walki z dyskomfortem przy chorobach dermatologicznych. Stosowanie odżywczych preparatów takich jak olej konopny pozwala odbudować brakujące elementy bariery ochronnej.

Dlaczego to takie ważne? Sucha skóra to problem zdrowotny, nie tylko estetyczny. W przypadku AZS skóra bardzo łatwo traci wodę. W wyniku tego jest szorstka i napięta, a naskórek rogowacieje. Zmniejsza się odporność na czynniki zewnętrzne.

Ryzyko zakażenia

Poza dyskomfortem w postaci swędzenia czy pieczenia taki stan prowadzi do poważniejszych problemów. Sucha skóra nie stanowi wystarczająco silnej bariery dla organizmu. Alergeny, niepożądane substancje i drobnoustroje łatwiej mogą się przez nią przedostać. Prowadzi to do zakażenia. Stąd konieczność intensywnej pielęgnacji.

Dlaczego skóra się wysusza?

Deficyt wody wiąże się ze zbyt małą ilością tłuszczów skórze. To one budują barierę naskórkową. Ich obecność pozwala regulować utratę wody i zapobiegać zakażeniom. Kiedy w organizmie ich brakuje, bariera jest słaba i nie spełnia swojego zadania.

W warstwie ochronnej skóry chorego na atopowe zapalenie skóry brakuje lipidów z grupy ceramidów. Odpowiadają one nie tylko za prawidłowy stan wody. Chronią również przed mikroorganizmami. Składniki oleju konopnego zawierają związki potrzebne to wytwarzania tych lipidów.

Dlaczego olej konopny dobrze sprawdza się w pielęgnacji?

Słaba bariera naskórkowa chorej skóry wymaga intensywnej regeneracji. Organizm nie jest w stanie przeprowadzić jej sam. Brakuje mu związków potrzebnych do odbudowy warstwy ochronnej. Naturalne substancje zawarte w oleju konopnym pomagają ją odtworzyć.

Kwasy linolowy i linolenowy stanowią aż 80% oleju z konopi. To one sprawiają, że skóra jest nawilżona i dobrze pełni funkcję ochrony organizmu. Aby wytworzyć tłuszcze, z których składa się bariera naskórkowa, organizm potrzebuje zawartych w tym oleju związków z grupy omega-3 i omega-6.

Podstawowym źródłem tych kwasów powinna być dieta. Jednak zewnętrzne stosowanie preparatów pomaga w walce z chorobami skóry. Składniki aplikowane bezpośrednio na skórę dobrze się wchłaniają i łączy z kolejnymi elementami. Dzięki temu stan skóry się poprawia.


Materiał partnera zewnętrznego