Z alergią boryka się spora część populacji. Dotyczy ona zarówno dzieci jak i dorosłych. Często objawy alergii są bardzo uciążliwe i długotrwałe. Jak sobie z nimi radzić i czy lek na alergie to dobre rozwiązanie? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Powszechny problem
Alergia diagnozowana jest powszechnie zarówno wśród młodszych jak i starszych osób. Niewielu z nas dziwi dzisiaj informacja o noworodkach zmagających się z uciążliwymi postaciami alergii pokarmowych czy przewlekłych nieżytach nosa wywołanych alergią. Coraz więcej pacjentów jest też pod stałą opieką poradni alergologicznych. Alergia potrafi być naprawdę uciążliwa i nierzadko uprzykrzać i uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Objawów alergii nie należy bagatelizować, gdyż mogą one prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych, a nawet zagrażać życiu (np. reakcja anafilaktyczna). Nieleczona lub źle leczona alergia wziewna może doprowadzić choćby do rozwoju astmy. Alergia może pojawić się w każdym wieku i dotyczyć również tych osób, które do tej pory cieszyły się doskonałym zdrowiem.
Od kurzych jaj po cytrusy i pyłki traw
Do najpopularniejszych typów alergii należy uczulenie na pyłki oraz alergie pokarmowe. Te ostatnie mogą dotyczyć różnych produktów lub grup produktów. Wśród dzieci często diagnozowana jest alergia na mleko, kurze jaja bądź na przykład truskawki. Alergie pokarmowe dorosłych mogą dotyczyć znacznie szerszej grupy produktów, począwszy od owoców morza, orzechów, zbóż, po cytrusy czy inne mniej oczywiste produkty. Z kolei za alergię wziewną odpowiadają przede wszystkim pyłki traw, drzew czy zbóż. O ile w przypadku alergii pokarmowych można unikać kontaktu z alergenem, tak często w przypadku alergii na pyłki jest to trudne. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest lek na alergie, np. https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/amertil-bio.
Jak sobie radzić z alergią?
Alergicy nie mają łatwego życia. Zarówno alergie pokarmowe jak i te wziewne potrafią uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Podstawą walki z alergią jest dobra diagnoza. Warto wykonać odpowiednie testy w kierunku alergii, tak, aby wiedzieć, jakich alergenów w miarę możliwości unikać. Wiedza o tym, co nas uczula to pierwszy krok w stronę opanowania alergii i zmniejszenia jej objawów. W przypadku uczuleń pokarmowych najlepszym rozwiązaniem jest wykluczenia z diety alergenów. Ta metoda nie jest zazwyczaj możliwa w przypadku alergii wziewnej. Uczuleni na pyłki powinni w okresach wzmożonego pylenia oraz nasilonych objawów alergii stosować odpowiedni lek na alergie.
Materiał partnera