Cierpisz na bezsenność? Jakość twojego snu nie jest satysfakcjonująca? Badania wskazują, że taki stan może mieć związek z cholesterolem. W artykule przybliżymy zależność między jego poziomem we krwi a komfortem snu.
Przyczyn bezsenności może być wiele: począwszy od napięcia psychicznego, poprzez choroby tarczycy czy układu nerwowego, skończywszy na tak zwanych przyczynach pierwotnych, czyli trudnym do zbadania podłożu endogennym. Jeśli od dłuższego czasu doskwierają ci problemy z zaśnięciem lub czujesz, że sen nie przynosi odpoczynku, pomyśl o zasięgnięciu porady lekarskiej. Wcześniej jednak warto wykonać podstawowe badania krwi i przyjrzeć się cholesterolowi. Może się okazać, że to w nim tkwi przyczyna złego samopoczucia.
Cholesterol a sen
O cholesterolu mówi się zazwyczaj w kontekście zdrowia i profilaktyki chorób układu wieńcowego. Wiele osób zastanawia się, jak obniżyć cholesterol LDL (czyli tak zwany zły cholesterol), właśnie ze względu na możliwość wystąpienia zmian miażdżycowych, które w konsekwencji prowadzić mogą do zawału czy udaru. Jednak coraz częściej wspomina się o związku wysokiego poziomu cholesterolu całkowitego z bezsennością. Okazuje się bowiem, że u osób, które zgłaszają się do lekarza z problemem złej jakości snu, można zaobserwować wysokie stężenie cholesterolu całkowitego, ALT, a także nadciśnienie, podwyższony poziom glukozy i hemoglobiny.
Co ciekawe, sen trwający ponad ośmiogodzinną normę także nie pozostaje bez wpływu na organizm, w tym na cholesterol. W badaniach prowadzonych na populacji Chin wykazano, że może on prowadzić do obniżenia poziomu cholesterolu HDL („dobrego cholesterolu”) i zwiększenia poziomu glukozy we krwi. Natomiast osoby, które śpią poniżej 7 godzin na dobę, mają stężenie triglicerydów wyższe niż osoby śpiące 7-8 godzin na dobę.
Jak radzić sobie z problemem?
Jeżeli dotyczy cię problem bezsenności bądź złej jakości snu, zgłoś się na badanie krwi, które uwzględni poziom cholesterolu całkowitego, triglicerydów, cholesterolu LDL i HDL. Wyniki skonsultuj ze specjalistą, który wskaże odpowiednie leczenie. Może się okazać, że konieczna będzie zmiana sposobu odżywania i stylu życia.
Materiał partnera zewnętrznego