Kiedy stosować krople do oczu?

krople do oczu
>Krople do oczu, które zmniejszają infekcję, należą do grupy sulfonamidów oraz antybiotyków i wydawane są wyłącznie na receptę | fot.: materiał partnera

Obecny tryb pracy, a zwłaszcza wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem sprawia, że nasze oczy szybko się przesuszają, co wywołuje uczucie dyskomfortu. Wysuszona spojówka jest bardziej narażona na ryzyko infekcji. Aby temu zapobiec, warto systematycznie stosować krople do oczu.

Dlaczego warto nawilżać oczy?

Krople do oczu często nazywa się sztucznymi łzami. Ich skład jest bardzo zbliżony do naturalnego płynu nawilżającego powierzchnię oka, który chroni je przed przesuszeniem. Regularnie stosowanie kropli nawilżających zapobiega wysuszeniu spojówki, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach, takich jak długa praca przed ekranem komputera. W ten sposób zmniejsza się ryzyko infekcji oka oraz zostaje wyeliminowane nieprzyjemne uczucie pieczenia lub swędzenie. Krople przynoszą też ulgę w przypadku alergii.

Warto pamiętać, że nie tylko komputer nadwyręża wzrok. Również długie oglądanie telewizji sprawia, że zbyt rzadko mrugamy, co zmniejsza optymalne nawilżenie. Niekorzystne jest także długie przebywanie w pomieszczeniu ze sztucznym oświetleniem lub włączoną klimatyzacją. Jeśli pracujemy w takich warunkach, warto zadbać o wzrok i systematycznie stosować krople do oczu. Poza tym należy regularnie wietrzyć klimatyzowane pokoje, a także postawić w nich nawilżacze powietrza. Przy kłopotach ze wzrokiem, zwłaszcza tych spowodowanych nadmiernym przemęczeniem, ważna jest również dieta bogata w antyoksydanty, karotenoidy, nasycone kwasy tłuszczowe i witaminy oraz minerały.

Jak działają krople do oczu i kiedy warto je stosować?

Krople do oczu działają tak jak naturalny płyn nawilżający gałkę oka wytwarzany przez organizm. Wybierając najlepszy produkt, warto zwrócić uwagę na skład – powinien znaleźć się w nim m.in. hialuronian, który nie tylko nawilża, lecz także chroni błonę śluzową przed działaniem wolnych rodników. Hialuronian sodu jako składnik bezpieczny dla oka można stosować przez dłuższy czas bez obaw wystąpienia niepożądanych reakcji, jednak jak w przypadku każdego leku bądź produktu leczniczego, należy zastosować się do wskazań zawartych w ulotce i nie nadużywać preparatu.

Przed aplikacją leku należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami, np. w przypadku jaskry niewłaściwe stosowanie kropli może spowodować m.in. duszności, zawroty głowy czy zmęczenie.

Kiedy warto stosować krople do oczu? Najlepiej po nie sięgnąć w takich przypadkach jak:

  • wysuszona spojówka na skutek działania czynników zewnętrznych;
  • długotrwała ekspozycja na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu;
  • przemęczenie, np. związane z wytężoną nauką lub pracą;
  • praca przed monitorem;
  • infekcje oka lub alergie.

Krople do oczu, które zmniejszają infekcję, należą do grupy sulfonamidów oraz antybiotyków i wydawane są wyłącznie na receptę. Konieczne jest przestrzeganie prawidłowych zasad ich stosowania, w tym dawkowania i sposobu aplikacji.

Materiał partnera

Tags from the story
,