Smog już dawno przestał być jedynie elementem wyliczanki ze szkolnego podręcznika, przedstawiającej czynniki niekorzystne dla środowiska naturalnego. Obecnie zjawisko to stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania – także w Polsce. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele negatywnych skutków może wynikać ze stałego kontaktu ze smogiem oraz eskalacji tego problemu. Jak zatem we własnym zakresie bronić się przed szkodliwym oddziaływaniem tego zjawiska? Dobrym pomysłem może okazać się sprawdzona maska antysmogowa.
Smog bardziej niebezpieczny, niż Ci się wydaje!
Gdy ktoś zapyta o główne przyczyny dużego zanieczyszczenia środowiska, na pewno w odpowiedzi usłyszy m.in. o smogu – a zwłaszcza, gdy chodzi o obszary miejskie. Zjawisko to już dawno stało się ważnym punktem na ekologicznej czarnej liście. Przekonanie o jego szkodliwości zyskało jednak charakter spowszedniałego sloganu, bowiem paradoksalnie nie wywoływało szerzej zakrojonych, zróżnicowanych, intensywniejszych reakcji, mających na celu przeciwdziałanie eskalacji tego zagrożenia. Coraz więcej pojazdów spalinowych wyjeżdżało na ulicę, a spalanie m.in. szkodliwych tworzyw sztucznych niespecjalnie malało. Jednak ta sytuacja uległa zmianie w ostatnich latach. Widoczna gołym okiem, odczuwalna, spowijająca zimą konkretne miasta „brudna mgła”, wielokrotnie przekroczone normy dopuszczalnego zanieczyszczenia powietrza sprawiły, że o smogu zaczęło robić się coraz głośniej. A także o jego poważnych konsekwencjach dla zdrowia. Według zeszłorocznych wyników badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w wyniku tego typu zanieczyszczeń co roku umiera na całym świecie około 7 milionów ludzi. Zaś jeśli chodzi o obszar europejski, niestety Polska należy do krajów mających spory udział w tym zjawisku.
Smog to przede wszystkim problem dużych miejscowości i aglomeracji. Powstaje przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak duża wilgotność powietrza, brak wiatru czy inwersja temperatur. Ale szara chmura, utrzymująca się nad miastem ze względu na dodatkowo niesprzyjające położenie (jak w przypadku Krakowa, znajdującego się w dolinie utrudniającej skuteczne przepływy powietrza) nie jest zwykłym połączeniem mgły i dymu. Mieszanka ta potrafi zawierać wiele naprawdę szkodliwych pyłów oraz związków chemicznych. Wystarczy wymienić takie, jak: tlenki siarki i węgla, metale ciężkie, tlenek azotu, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne czy też drobinki starego ogumienia, popiołu lub nawet klocków hamulcowych. Dłuższy, permanentny kontakt z podobnymi zanieczyszczeniami, znajdującymi się w atmosferze, naraża nasz organizm na poważne zatrucia i powikłania zdrowotne. Mowa tu m.in. o chronicznym bólu głowy, gardła i oczu, alergiach, astmie, uszkodzeniach układu oddechowego i krwionośnego, problemach skórnych, a także zmianach nowotworowych i przypadkach śmiertelnych. Nic zatem dziwnego, że smog stał się częstszym przedmiotem zainteresowania mediów oraz bodźcem do szukania rozwiązań obniżających zagrożenie ze strony zanieczyszczeń powietrza.
W jaki sposób chronić zdrowie przed smogiem?
Prawdę mówiąc, aby walka z takimi zjawiskami jak smog przyniosła naprawdę wyraźne i dalekosiężne efekty, potrzeba do tego działań o zakresie wręcz globalnym, świadomości społeczeństwa, zdającego sobie sprawę z realnego zagrożenia, a także nowoczesnych rozwiązań i dużych środków. Istotnym krokiem na przód mogą być również reakcje „przez odwrotność”. Skoro do zanieczyszczenia powietrza w przeważającej mierze przyczyniają się pojazdy emitujące spaliny, palenie śmieci i tworzyw sztucznych, nieefektywne wykorzystywanie paliw kopalnych, nieodpowiednie piece grzewcze w gospodarstwach domowych – regulacje w tych kwestiach powinny być poważnie brane pod uwagę i skutecznie wprowadzane (mowa np. o wymianie pieców czy popularyzacji transportu miejskiego bądź rowerowego). Te jednak wymagają czasu i sprawnych działań. Ale nasz organizm niekoniecznie może tyle czekać. Potrzebuje ochrony tu i teraz. Jak ją zapewnić?
Jednym z ważniejszych, skuteczniejszych, a przez to wciąż zyskujących na popularności rozwiązań są filtry przeciwpyłowe i maski antysmogowe. Noszone podczas przebywania na dworze, w znacznym stopniu chronią układ oddechowy przed intensywniejszym, szkodliwym działaniem różnych pyłów i substancji chemicznych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, po jakie produkty tego typu sięgamy. W sprawdzonych miejscach, takich jak https://dragonmask.pl, możemy liczyć nie tylko na bogaty wybór podobnych akcesoriów ochronnych (które obecnie potrafią oferować rozmaite rozmiary, rozwiązania w zakresie regulacji i style wzornictwa). Przede wszystkim zyskujemy gwarancję co do wydajności i faktycznego działania maski antysmogowej, która zapewnia realne zabezpieczenie przed szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza – potwierdzone licznymi, przeprowadzonymi testami oraz certyfikatem Państwowego Instytutu Badawczego CIOP. Takie akcesoria to skuteczne rozwiązania profilaktyczne zarówno dla osób aktywnie spędzających czas na dworze (biegaczy, rowerzystów), jak i innych, którzy zwyczajnie chcą chronić swoje zdrowie przed ekologicznymi zagrożeniami.
OLI