Mycie zębów wydaje się być prostą czynnością. W końcu wykonujemy ją każdego dnia. Systematyczne mycie zębów pomaga chronić je przed próchnicą oraz zapobiega chorobom dziąseł. Czy jednak na pewno robimy to poprawnie? Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas codziennej higieny jamy ustnej i jak im zaradzić? Podpowiadamy!
Czy można myć zęby zaraz po jedzeniu?
Czy wiesz, że płytka bakteryjna zaczyna formować się na naszych zębach zaraz po ich umyciu? Dlatego jej systematyczne usuwanie, co najmniej 2 razy dziennie, jest tak bardzo ważne. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Kiedy najlepiej myć zęby i czy można robić to zaraz po posiłku? Zęby warto myć tuż po posiłku, zanim pH w jamie ustnej ulegnie obniżeniu. Wyjątek stanowi tu sytuacja, kiedy już spożyliśmy wyraźnie kwaśne produkty, takie jak soki owocowe, czy napoje gazowane typu cola. Po ich spożyciu należy odczekać około 20-30 minut i dopiero potem umyć zęby. Dlaczego to takie ważne? Otóż w kwaśnym pH szkliwo zębów jest bardziej narażone na uszkodzenia, ulega częściowej demineralizacji. By móc zapobiec tym konsekwencjom warto odczekać odpowiedni czas, aż ślina z powrotem przywróci optymalne pH w jamie ustnej.
Czy po umyciu zębów trzeba płukać jamę ustną wodą?
Okazuje się, że nie. To często spotykany błąd. Dlaczego? Płucząc jamę ustną wodą pozbywamy się składników aktywnych pasty, które dopiero co dostarczyliśmy naszym zębom. Warto jedynie wypluć nadmiar pasty z ust i opłukać twarz wodą. Dzięki temu aktywne składniki pasty będą działać dłużej i skuteczniej.
Krótkie i zbyt pobieżne mycie zębów – najczęstszy błąd
Niestety bardzo często myjemy zęby w pośpiechu i chaotycznie. Szczotkujemy zęby za krótko i nierzadko pomijamy niektóre miejsca, zwłaszcza wewnętrzne powierzchnie zębów. Statystki wskazują, że na mycie zębów poświęcamy niecałą minutę, a to zbyt mało czasu aby dokładnie wyczyścić wszystkie obszary w jamie ustnej. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Jeśli myjemy zęby za krótko i przez to mniej dokładnie, warto przestawić się na używanie szczoteczki sonicznej. To urządzenie bardzo usprawnia codzienne dbanie o higienę jamy ustnej. Dzięki szybkim i dynamicznym ruchom włókien szczoteczki sonicznej jesteśmy w stanie usunąć kilka razy więcej płytki nazębnej, niż szczoteczką manualną w tym samym czasie. Oprócz tego, że szczoteczki soniczne praktycznie za nas wykonują całą pracę, to także pomagają nam lepiej kontrolować czas mycia zębów. Wbudowany timer odmierza za nas czas potrzebny na dokładne wyszczotkowanie całej jamy ustnej. Używając szczoteczki sonicznej regularnie możemy lepiej zapobiegać próchnicy, chorobom dziąseł, a także zadbać o świeży oddech. Jaśniejszy uśmiech i wolniejsze odkładanie się kamienia nazębnego to kolejne efekty jakich możemy się spodziewać używając tego rodzaju szczoteczki.
Twarda czy miękka szczoteczka – która lepsza?
Zdecydowanie lepszym wyborem będzie miękka lub średnia szczoteczka do zębów. Wbrew pozorom twarde szczotki mniej dokładnie czyszczą zęby, ze względu na to, że posiadają mniej włókien, które dodatkowo mogą podrażnić dziąsła i porysować powierzchnię szkliwa. Miękkie lub średnie szczoteczki zazwyczaj posiadają cieńsze i gęste włókna, które znacznie lepiej wymiatają płytkę nazębną i osady. Są też delikatniejsze dla dziąseł. Zapewniają im dodatkowy masaż.
Materiał partnera