Skurcze nóg to dość częsty problem, z którym od czasu do czasu borykają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Te nieprzyjemne objawy mogą być wywołane przez niedobory niektórych pierwiastków mineralnych, przetrenowanie, a nawet nadmierny stres. Nierzadko pojawiają się również w ciąży. O czym świadczą skurcze nóg i jak sobie można z nimi poradzić? Podpowiadamy.
Skurcze nóg a niedobór pierwiastków mineralnych
Najczęściej skurcze nóg spowodowane są przez niedobory elektrolitów. Kiedy w naszym organizmie brakuje nam sodu, wapnia, magnezu lub dojdzie do zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej, wówczas możemy czuć takie nieprzyjemne objawy. Zazwyczaj niedobór pierwiastków mineralnych spowodowany jest przez nieodpowiednią dietę, która nie dostarcza nam wystarczającej ilości takich składników.
Czasami niedobory takie wywołane są przez nadmierne spożywanie napojów energetycznych oraz kawy. W takim przypadku lek na skurcze nóg to zdrowa, zbilansowana dieta. Można również wykonać badania krwi i oznaczyć na przykład poziom magnezu. Jeżeli będzie zbyt niski, wtedy na przykład zwiększyć jego spożycie.
Skurcze nóg u sportowców
Skurcze nóg bardzo często dotykają sportowców i osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny jest uznawany za jedną z głównych przyczyn powstawania skurczy mięśni, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W takiej sytuacji może być spowodowany przez kilka czynników, na przykład zmęczenie mięśni, ale również utratę elektrolitów podczas wysiłku, a czasem także wykonywanie ćwiczeń w nieodpowiedni sposób lub trenowanie zbyt długo w jednej, zazwyczaj stojącej pozycji. Sportowcy powinni więc pamiętać o tym, by poprawnie wykonywać ćwiczenia i uzupełniać elektrolity zarówno w trakcie, jak i po treningu.
Skurcze mięśni w ciąży
Skurcze nóg bardzo często dotykają również kobiety w ciąży. Dolegliwości te zazwyczaj nasilają się w trzecim trymestrze. Przyczyn takiego stanu może być kilka. Najczęściej w tym przypadku również za skurcze nóg odpowiadają zaburzenia elektrolitowe i na przykład niedobór magnezu, czyli pierwiastka, na który zapotrzebowanie wzrasta w czasie ciąży. Czasami skurcze powoduje ucisk macicy na ściany miednicy bądź zaburzenia w odpływie krwi z nóg. W takim przypadku lepiej unikać przebywania przez długi czas w pozycji stojącej lub siedzącej.
Skurcze nóg mogą być wywołane przez wiele innych czynników. Często występują podczas długotrwałego stresu. Pojawiają się też po urazie mięśni czy gdy przegrzejemy organizm. Może je wywoływać również odwodnienie, a także długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Skurcze mięśni mogą jednak wskazywać na niektóre choroby, na przykład na cukrzycę, nadciśnienie, żylaki, miażdżycę lub być jednym z objawów dolegliwości o podłożu neurologicznym.
Materiał partnera zewnętrznego