Potas – jak ważną role odgrywa w naszym organizmie?

Źródła potasu w pożywieniu
Potas znajdziemy z pewnością w pomidorach i ziemniakach, a także w fasoli, grochu, marchwi, szpinaku bądź brokułach. | fot.: Fotolia

Jednym z podstawowych warunków utrzymania organizmu ludzkiego w dobrej kondycji jest dostarczanie mu, wraz z różnymi produktami spożywczymi, składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Wśród takich elementów niezwykle istotne znaczenie ma potas. Często potrafimy zapominać, że jego niedobór może realnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz codzienne samopoczucie. Za jakie procesy życiowe odpowiada potas? I jak zadbać o jego właściwą ilość w naszym organizmie?

W rozważaniach na temat właściwego odżywiania niezmiennie powraca zdanie o konieczności zaopatrywania organizmu ludzkiego w składniki mineralne, odpowiedzialne za utrzymanie zdrowia, reprodukcję czy prawidłowy rozwój. Najogólniej rzecz biorąc, składniki te dzielą się na mikroelementy i makroelementy. Jak łatwo się domyślić, drugie z wymienionych mają szczególne znaczenie dla naszych procesów życiowych. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na te pierwiastki wynosi powyżej 100 mg. Do nich zaliczają się m.in. magnez, sód, wapń czy właśnie potas.

Od szczegółu do ogółu – wpływ potasu na pracę organizmu

Dlaczego potas jest tak ważny? Ponieważ jego właściwości wpływają na szereg aspektów, związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. Podobnie jak wspomniany sód, wapń czy magnez, stanowi elektrolit obecny w komórkach. Decyduje o utrzymaniu właściwego napięcia elektrycznego na ich błonach oraz przekazywaniu pomiędzy nimi impulsów elektrycznych. Ponadto, potas bierze czynny udział w syntezie aminokwasów i białek oraz odgrywa niebagatelną rolę w procesie produkcji energii, wytwarzanej przez komórki. A oprócz tego reguluje gospodarkę wodną i sprzyja utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Mówiąc precyzyjniej, potas odpowiada za prawidłowe działanie dwóch niezwykle ważnych układów: mięśniowego oraz nerwowego. To właśnie od stężenia tego pierwiastka w tkankach zależy w dużej mierze przesyłanie impulsów nerwowych w naszym ciele czy funkcjonowanie mięśni – także sercowego. Co więcej, potas wykazuje właściwości regulujące ciśnienie krwi (nierzadko je obniżając i zapobiegając w ten sposób wystąpieniu chorób serca) oraz staje się niezbędny do zachowania zdrowych kości (w których znajduje się około 8% tego pierwiastka). Pomaga bowiem w odpowiednim spożytkowaniu wapnia i zmniejsza jego straty w oddawanym moczu. Łatwo więc teraz wyobrazić sobie, jakie konsekwencje dla organizmu ma niedobór potasu (czy sodu, z którym opisywany pierwiastek „mocno współpracuje”). Niski poziom tego rodzaju makroelementów może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, a więc chorób i zawałów serca. Wynikiem niedoboru potasu stają się też: słabe, zwiotczałe mięśnie, zaburzenie rytmu serca i ogólne osłabienie organizmu, które wpływa na rozmaite funkcje życiowe.

Dieta i suplementy – skąd czerpać potas?

Jeśli cierpimy na niedobór potasu, prawdopodobnie w naszym życiu panują złe nawyki żywieniowe. Na szczęście jednak wiele produktów spożywczych zawiera w sobie ten pierwiastek. Dobrym źródłem opisywanego makroelementu są wszystkie rodzaje mięs (mięso czerwone, kurczak, dziczyzna) i różne odmiany ryb: sardynki, łosoś lub dorsz. Jeśli chodzi o warzywne zapasy potasu, znajdziemy je z pewnością w pomidorach i ziemniakach, a także w fasoli, grochu, marchwi, szpinaku bądź brokułach. Natomiast owoce, które z powodzeniem dostarczają organizmowi ten pierwiastek, to banany, śliwki, kiwi, cytrusy czy morele – zwłaszcza suszone (które mają go więcej, niż świeże). Ponadto, potas otrzymamy też razem z orzechami, mlekiem i jogurtem.

Zbilansowana dieta w zasadzie wyklucza możliwość wystąpienia niedoboru potasu. Pamiętajmy jednak, że zarówno ta sytuacja, jak i nadwyżka wspomnianego makroelementu nie jest korzystna dla naszego organizmu. Z drugiej strony, istnieją różne sytuacje, które powodują spadek poziomu potasu, np. upały, wzmożony wysiłek i aktywność fizyczna czy okoliczności większego spożycia alkoholu (a zwłaszcza zatrucia się nim). Dlatego o odpowiednią ilość tego pierwiastka w organizmie powinniśmy dbać przez cały rok. Pomogą nam w tym odpowiednie produkty spożywcze. Niektóre z nich, takiej jak ten https://optymalnewybory.pl/optima-dla-ciebie/optima-cardio-potas-plus, powstały w celu jak najlepszego spożytkowania potasu i wykorzystania jego cennych właściwości, pomagających obniżyć poziom cholesterolu czy utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.


OLI

Tags from the story
, ,