Statystyki mówią jasno – nawet milion Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Niestety nie każdy alkoholik sięga po profesjonalną pomoc, a to błąd, bowiem odstawienie alkoholu ma mnóstwo korzyści. Wiemy jednak, że jest to bardzo trudne, dlatego warto poprosić o wsparcie, ale nie możemy oczekiwać natychmiastowych efektów. Po odstawieniu napojów alkoholowych musimy pamiętać także, że organizm potrzebuje czasu, aby wrócić do pełnej sprawności.
Detoks alkoholowy – oczyszczenie organizmu ze śladów alkoholu
Detoks alkoholowy to często pierwszy krok na drodze do wyzdrowienia. Wykonuje się go, by usunąć toksyny z organizmu oraz uzupełnić brakujące płyny. Poprawia to znacząco stan pacjenta, jak i przygotowuje go do dalszej walki z uzależnieniem od alkoholu. Najczęściej trwa od siedmiu do dziesięciu dni. Następnie pacjentom proponowane są programy rehabilitacji trwające miesiąc bądź pobyt w ośrodku leczenia choroby alkoholowej, który może trwać nawet 2 lub 3 miesiące.
Warto jednak wiedzieć, że detoks alkoholowy nie jest przeznaczony jedynie dla alkoholików, choć zdecydowanie właśnie takie osoby najczęściej z niego korzystają. Na odtrucie alkoholowe mogą zdecydować się także osoby dorosłe w każdym wieku, które zmagają się ze skutkami nadmiernego picia, a także ci, którzy po spożyciu alkoholu muszą szybko powrócić do równowagi.
Jakie są skutki odstawienia alkoholu?
U osób, które zdecydowały się na odstawienie alkoholu, pierwsze objawy często pojawiają się już po kilku godzinach po przyjęciu ostatniej dawki alkoholu. Zwykle występuje bezsenność, bóle głowy, nudności, czy wymioty. Są one uciążliwe, ale jednak należą do grupy tych łagodnych dolegliwości. U niektórych pojawiają się dużo poważniejsze objawy takie jak napady drgawkowe czy zaburzenia świadomości. Jest to trudne i wtedy wielu alkoholików niestety ponownie sięga po alkohol, co jest błędem. Taki stan najczęściej mija po kilkunastu dniach. Warto też wiedzieć, że to, jak uciążliwe są objawy, w dużej mierze zależy od tego, jak długo trwało uzależnienie od alkoholu.
Gdy miną objawy o ostrym przebiegu, to chorzy wchodzą w etap wczesnej abstynencji. Wtedy nie wymagają już stałego nadzoru lekarzy, ale mimo to zaleca się, aby pozostali w ośrodku jeszcze przez dłuższy czas. Wynika to z faktu, że objawy fizyczne stają się mniej dokuczliwe, ale ich miejsce zajmują inne takie jak – brak siły, niepokój, problemy ze snem, czy nieustanne wahania nastroju.
Dlaczego warto odstawić alkohol – najważniejsze zalety
Odstawienie alkoholu wiąże się z mnóstwem korzyści, dlatego warto się na to zdecydować. Przede wszystkim po rezygnacji z picia znikną uciążliwe bóle głowy, zmęczenie czy mdłości, czyli objawy kaca, a zamiast tego pojawi się lepszy humor i duże ilości energii! Oprócz tego inne zalety to:
- diametralna poprawa stanu zdrowia psychicznego,
- brak problemów ze snem,
- piękna i zdrowa cera,
- pozbycie się zbędnych kilogramów,
- mniejsze ryzyko nowotworów i innych chorób związanych z piciem.
Walkę z nałogiem najlepiej rozpocząć, udając się na detoks alkoholowy. Nie jest to terapia ani nawet jej część, aczkolwiek odtrucie jest niezbędne, aby przystąpić do terapii leczenia uzależnienia, bowiem pacjenci muszą być trzeźwi. Dzięki temu chorzy mogą trzeźwo spojrzeć na swoją sytuację, podjąć słuszną decyzję o leczeniu, jak i próbować na nowo zbudować swoje życie, bez sięgania po wysokoprocentowe trunki.
Ile czasu trwa regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu?
Odstawienie alkoholu wiąże się z rozpoczęciem regeneracji organizmu. U alkoholików najbardziej cierpi wątroba, która na szczęście ma zdolności do samoregeneracji. Proces ten jednak zajmuje bardzo dużo czasu, choć oczywiście jest to zależne od stanu uszkodzenia narządu. U osób nadużywających alkohol odbudowa wątroby zajmuje od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Zaś u osób, które nie są uzależnione i nastąpiło jedynie jednorazowe obciążenie wątroby alkoholem – regeneracja trwa zazwyczaj do 2 dni.
Materiał partnera