Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny gadżet na lato, ale również skuteczna ochrona narządu wzroku przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Bezpieczne szkła okularowe wyposażone są, przede wszystkim, w podstawowy filtr UV. Na rynku optycznym dostępne są również okulary słoneczne z polaryzacją oraz filtrem fotochromowym.
Okulary przeciwsłoneczne – dlaczego warto nosić?
Promieniowanie ultrafioletowe ma negatywny wpływ na wzrok, ponieważ nadmierna ekspozycja oczu na słońce powoduje ich podrażnienie, pieczenie i łzawienie a także może przyczyniać się do rozwoju różnych dolegliwości i schorzeń, np.: zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej, zapalenia spojówek, uszkodzenia rogówki i soczewki. Skutecznym sposobem na ochronę narządu wzroku, przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, są okulary przeciwsłoneczne, pod warunkiem, że są wyposażone w dobry filtr UV. Oznaczenie na okularach UV400 oznacza, że szkła całkowicie blokują promieniowanie UVA i UVB, przez co zapewniają efektywną ochronę narządu wzroku przed słońcem. Informacja o zawartym w okularach filtrze powinna znajdować się na oprawkach, soczewce okularowej lub być zawarta w opisie technicznym. Najlepsze rodzaje okularów, od kultowych producentów, jak: Polaroid czy Ray-Ban, można kupić w renomowanych salonach okulistycznych.
Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją
Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją ochraniają oczy przed męczącym wzrok i oślepiającym światłem, jakie odbija się od bardzo jasnych powierzchni, np.: śniegu, tafli wody czy szyby samochodowej. Polaryzacyjne szkła okularowe to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą chronić oczy przed szkodliwym działaniem słońca, a jednocześnie dużo czasu spędzają na poza domem, np. żeglarze, narciarze, wędkarze, kierowcy, podróżnicy, kolarze, golfiści, biegacze.
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem fotochromowym
Okulary z fotochromem to idealna propozycja dla osób z wadami wzroku. Filtr fotochromowy znajdujący się w szkłach reaguje na aktualne natężenie światła. Okulary automatycznie ciemnieją się pod wpływem silnego nasłonecznienia, a jaśnieją – np. po wejściu do przyciemnionego pomieszczenia. Filtr fotochromowy zapewnia zatem komfortowe i prawidłowe widzenie niezależnie od intensywności nasłonecznienia.