Wiek a łagodny przerost prostaty

mężczyzna z ręką na kroczu
Urolodzy twierdzą, że z łagodnym przerostem prostaty przychodzi do nich coraz więcej mężczyzn po 35. i 40. roku życia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W jakim wieku najczęściej pojawia się przerost prostaty? Dlaczego tak się dzieje? Odpowiadamy na te i inne pytania związane z prostatą i jej zdrowiem.

W jakim wieku najczęściej występuje łagodny przerost prostaty?

Statystycznie przerost prostaty w wieku ok. 80 lat występuje nawet u 90 proc. mężczyzn. Według niektórych statystyk jest to mniej, ale bierze się wtedy pod uwagę tylko tych, którzy deklarują taką chorobę. Tymczasem wielu panów w ogóle o niej nie mówi. Część z nich problemy z oddawaniem moczu lub jego popuszczaniem w nocy uważa za na tyle wstydliwe, że nie mówią o nich nawet lekarzowi. Niektórym wydaje się, że to pogorszenie jakości życia typowe dla wieku podeszłego i nie szukają jego przyczyn.

Już po 50. roku życia ok. 50 proc. panów może cierpieć na tę przypadłość. Ci również nie zawsze udają się do lekarza, bo póki objawy są mało nasilone, łatwo można je ignorować. W tym wieku dochodzi do zmniejszenia poziomu testosteronu w organizmie, które obwinia się o pierwsze występujące wówczas u wielu mężczyzn problemy z prostatą. Aby nie cierpieć z powodu poważnych dolegliwości w wieku późniejszym w wyniku powikłań, warto zacząć regularnie odwiedzać urologa już w okolicach 50. roku życia i badać prostatę. Panowie, których bracia, tata czy dziadek mieli takie problemy, na badanie powinni chodzić co roku.

Dlaczego przerost prostaty może pojawiać się wcześniej?

Urolodzy twierdzą, że z łagodnym przerostem prostaty przychodzi do nich coraz więcej mężczyzn po 35. i 40. roku życia. Czy chodzi tylko o wyższą świadomość i dostęp do usług medycznych? Prawdopodobnie nie, bo dzisiejsi 30-latkowie prowadzą radykalnie inny tryb życia niż ich dziadkowie. Ci byli w ciągłym ruchu. Nawet jeśli lubili zjeść tłusto i dużo, to zdarzały im się również okresy postu. Dziś przejadanie się wysoko przetworzoną żywnością jest dla wielu 30-latków na porządku dziennym. Do tego dochodzą moczopędne napoje z kofeiną i używki, które sprzyjają coraz wcześniejszym problemom z prostatą.

Jeszcze wcześniejsze występowanie problemów z prostatą jest bardzo rzadkie. Mężczyźni ok. 20-letni przychodzą do lekarza z problemami z prostatą zazwyczaj w wyniku poważnych problemów hormonalnych, urazów czy przyjmowania silnych leków.

Co na łagodny przerost prostaty?

Przerost prostaty czeka większość panów w wieku starszym. Z objawami można radzić sobie za pomocą leków dostępnych bez recepty, takich jak Prostamol Uno. Zawiera on wyciąg z palmy boczni piłkowanej o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Takie łagodne metody wielu osobom pozwalają bardziej cieszyć się życiem.

Jeśli takie środki dają niewielką ulgę, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku niektórych pacjentów, u których objawy są bardzo silne, pomocne może być leczenie operacyjne. Inni dostaną silniejsze leki, które ułatwią odpływ moczu z pęcherza. Zmiana trybu życia na etapie jesieni życia ma już mniejsze znaczenie, ale redukcja wagi i rezygnacja z nałogów wciąż może pomóc.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,