Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to schorzenie bardzo trudne do zdiagnozowania, dające bardzo niejednoznaczne objawy. Kto jest narażony na tę chorobę? Jak ją rozpoznać? I jak leczyć?
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (w skrócie: WZJG) to choroba autoimmunologiczna, polegająca na zapaleniu błony śluzowej jelita grubego. Kiedy układ odpornościowy nie działa prawidłowo (nie wiadomo z jakich przyczyn), reaguje na czynniki, które w normalnym stanie powinny mu być obojętne.
Przyczyny występowania WZJG wciąż nie są do końca znane; wiemy natomiast, że już kilkadziesiąt tysięcy Polaków boryka się z tą przypadłością. Na pewno sprzyjają jej niewłaściwa dieta i częste infekcje jelit, a tym samym zaburzenia składu ich mikroflory. Często predyspozycje są też przekazywane genetycznie.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy
WZJG bardzo trudno zidentyfikować, ponieważ mało co wskazuje bezpośrednio na tę chorobę. Zapalenie powoduje uszkodzenia błony śluzowej jelita grubego, tworzą się nadżerki, owrzodzenia, pseudopolipy i inne krwawiące zmiany.
Pierwszymi widocznymi dla nas objawami są utrata apetytu, bóle brzucha i biegunka, która trwa bardzo długo – dlatego zawsze, gdy po kilku dniach ta dolegliwość nie mija, zgłoś się do lekarza! Po jakimś czasie w biegunce pojawia się również krew i śluz. Niekiedy chorobie towarzyszą także inne symptomy, takie jak stany gorączkowe lub gorączka, gwałtowny spadek masy ciała.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – leczenie
Objawy jednak – jak już zostało wyżej napisane – nie są jednoznaczne. Wątpliwości mogą rozwiać jedynie wskazane przez lekarza badania laboratoryjne, m.in. krwi i kału. Gdy WZJG zostanie potwierdzone, specjalista wytyczy właściwą ścieżkę terapii, zależną od etapu choroby. Leczenie ma na celu zatrzymanie ataków i utrzymanie takiego stanu jak najdłużej, by zapobiec negatywnym skutkom WZJG.
Skutecznym wsparciem terapii WZJG (oraz wszelkich innych stanów zapalnych jelit) jest Lactoral IBD – preparat wspomagający przywracanie właściwej mikroflory jelita grubego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na www.lactoral.pl.
Materiał partnera zewnętrznego