Dobrze wykonana proteza zębowa odtwarza fizjologiczną budowę jamy ustnej. Dzięki temu umożliwia ,,normalne” spożywanie posiłków, pozytywnie wpływa na estetykę, a co za tym idzie dodaje pewności siebie. Aby komfortowo korzystać z protezy trzeba się do niej jednak przyzwyczaić i wyrobić w sobie nowe nawyki.
. Jednym z częstszych problemów w pierwszych dniach noszenia protezy jest jej niedopasowanie i drażnienie błony śluzowej przez wystające elementy. Na małe ranki i podrażnienia można stosować preparaty Anaftin®, które szybko chronią przed bólem i wspomagają naturalne gojenie owrzodzenia. Dostępne są w 3 formach: żelu, spray’u lub płynu do płukania jamy ustnej – co umożliwia to dopasowanie formy preparatu do rodzaju i umiejscowienia zmiany. Idealne dopasowanie protezy do warunków anatomicznych konkretnego pacjenta wymaga często kilku wizyt u protetyka. Jest to zupełnie normalne, należy śmiało prosić o kolejne poprawki. Chodzi w końcu o nasz codzienny komfort. Kolejna sprawa z którą trzeba się zmierzyć to nadmierne wydzielanie śliny. Jest to naturalna reakcja i z czasem ulega normalizacji. Jeżeli nadmierne ślinienie się jest uciążliwe, można pomóc sobie bezcukrową landrynką. Ciało obce w jamie ustnej może na początku utrudniać wyraźne mówienie. Aby czuć się pewnie w towarzystwie, można wcześniej samemu poćwiczyć mowę czytając na głos. Sposobem na ból dziąseł jest płukanie buzi letnim roztworem wody i soli kuchennej.
Czy jest coś, z czego należy zrezygnować?
Tak na prawdę pewne ograniczenia występują tylko na początku noszenia protezy, gdy nie jesteśmy do niej jeszcze przyzwyczajeni i gdy ona nie jest jeszcze idealnie dopasowana do nas. W pierwszych dniach z pewnością należy zwracać uwagę na rodzaj spożywanych posiłków. Aby nie nasilać dyskomfortu związanego z nową sytuacją należy uwzględnić w jadłospisie produkty nie wymagające intensywnego gryzienia. Mogą być to jogurty, serki, zmiksowane zupy, przeciery, drobno pokrojone owoce, miękkie pieczywo, mielone mięso, parowane ryby czy warzywa. Zanim nauczymy się dobrze przyklejać protezę do elementów jamy ustnej, musimy być też ostrożni z posiłkami, których malutkie elementy mogą dostawać się pod protezę i drażnić błonę śluzową. Chodzi tu o ziarna (np. mak, sezam) czy owoce jakie jak maliny, porzeczki, poziomki i truskawki.
Jak powinna wyglądać higiena podczas noszenia protezy?
Przed pójściem spać zawsze należy wyjąć protezę z buzi i dokładnie wyczyścić za pomocą wody oraz mydła lub delikatnej pasty. Trzeba pozbyć się resztek kleju i jedzenia. Można też na jakiś czas pozostawić protezę w specjalnym roztworze dedykowanym naszemu typowi protezy. Nocą proteza powinna pozostawać w czystym i suchym miejscu – w specjalnym etui lub zawinięta w czystej chusteczce, gazie czy papierowym ręczniku, tak by rano była gotowa to użytku. Nigdy nie należy moczyć protezy we wrzątku, ponieważ może to spowodować odkształcenie się tworzywa z którego jest wykonana. Jamę ustną należy myć po wyjęciu protezy. Własne zęby szczotkuje się normalnie szczoteczką i pastą, dziąsła z kolei należy masować specjalną nakładką lub miękką szczoteczką, aby zapewnić im dobre ukrwienie, ważne dla prawidłowego utrzymywania się protezy w jamie ustnej.
Materiał partnera zewnętrznego