Znaczenie żywienia medycznego w przypadku osób starszych

Żywienie osób starszych
. Monotonna, źle zbilansowana dieta prowadzi do problemów zdrowotnych, te do utraty apetytu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Uboga dieta seniorów nie zawsze jest skutkiem problemów finansowych, z jakim boryka się spora część emerytów. Monotonna, źle zbilansowana dieta prowadzi do problemów zdrowotnych, te do utraty apetytu. Tworzy się swoiste błędne koło, które ciężko przerwać.

Przyczyny braku apetytu u osób starszych

Im bardziej nam coś smakuje, tym chętniej i częściej to jemy. Niestety osoby starsze muszą liczyć się z utratą sporej części kubków smakowych, a wraz z nimi z mniejszym odczuwaniem smaków. Trudno zachwycać się jedzeniem, gdy wszystko smakuje tak samo.

Innym powodem utraty łaknienia jest monotonna dieta, często oparta na mrożonkach, które łatwo odgrzać. Tymczasem tym, co napędza apetyt, jest zróżnicowana dieta bogata w owoce, warzywa i soki.

Brak apetytu jest też odzwierciedleniem przekonania, że „nic mi nie potrzeba”. Osoby starsze mylnie zakładają, że ich organizmy mają nieduże potrzeby, więc „nie ma co się przejmować jedzeniem”. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że taki pogląd jest z gruntu fałszywy.

Niedożywienie osób starszych – skutki

Problemy z niedożywieniem są niezależne od wieku. W każdym przypadku niedobory składników odżywczych, witamin i elektrolitów prowadzą nie tylko do utraty sił fizycznych, ale także osłabienia odporności na choroby. W przypadku osób starszych jest to tym groźniejsze, że odpowiedź na terapię jest na ogół słabsza niż u młodszych pacjentów. Seniorzy częściej niż młodzi ludzie z powodu niedożywienia zapadają na choroby przewlekłe. Jeśli nie mogą liczyć na opiekę i pomoc bliskich choroba, pociąga za sobą dalsze problemy z żywieniem – robienie zakupów staje się problemem, więc podstawowym posiłkiem jest bułka z herbatą. Rozwiązaniem może być wprowadzenie żywienia medycznego (Zobacz: żywienie medyczne osób starszych – o czym należy pamiętać?).

Czym jest żywienie medyczne?

Czy można, zamiast pełnowartościowego posiłku, wypić odżywkę medyczną i to wystarczy? Osoby starsze często z niedowierzaniem podchodzą do takich rozwiązań. Tymczasem diety medyczne to skomponowane zgodnie z wytycznymi zdrowego żywienia pełnowartościowe posiłki. W przypadku osób starszych jest to wysokobiałkowa i wysokokaloryczna dieta dostarczająca dużej ilości witamin i minerałów. Dobrze tolerowana przez układ pokarmowy, łatwo przyswajalna i lekkostrawna może być urozmaiceniem diety lub całkowitym jej zamiennikiem. Nie wymaga specjalnych przygotowań, jest gotowa do spożycia od razu po otwarciu. W każdym przypadku przed zastosowaniem odżywek medycznych (do kupienia w aptekach i sklepach zaopatrzenia medycznego) należy skonsultować się z lekarzem.

Więcej na zywieniemaznaczenie.pl


Materiał partnera zewnętrznego